Методът е 3-минутен престой в капсула с течен азот
Снимка: Guliver / iStock
Сред най-нашумелите новости в спортната медицина напоследък е така наречената криотерапия. Процедурата представлява 3-минутен престой в капсула с течен азот, където температурата достига главозамайващите -190 градуса Целзий, съобщава sfchronicle.com.
Този вид терапия става все по-популярен сред елитните спортисти и за нея досега не са изтъквани сериозни рискове за здравето. Всъщност този медицински похват не е нов сам по себе си, тъй като е разработен в Япония преди повече от 30 години като ефективно лечение на хора, страдащи от ревматичен артрит.
В последните години обаче криотерапията навлиза в света на спорта и се превръща в сензация сред топ атлетите по света.
Криотерапията на практика действа на принципа на ледена вана, но някои специалисти твърдят, че е по-ефективна. Три минути, прекарани в капсула с течен азот, доказано успокояват редица възпаления и мускулни болки и помагат за по-бързото възстановяване от мускулна треска и други подобни резултати от усилени спортни тренировки.
Снимка: Guliver / iStock
Комерсиални крио спа центрове по света предлагат както своите услуги с цел облекчаването на болки и възпаления, но също така твърдят, че криотерапията има свойството да помага при свалянето на излишни килограми и дори, че влияе здравословно на кожата и цялостния метаболизъм на тялото.
Важно е обаче да се отбележи, че дори крио скептиците, критикуващи този дълъг списък с преимуществата, признават, че този вид терапия действително помага за облекчаването на болки и възпаления в резултат на усилено спортуване точно толкова, колкото добре установените методи като ледените вани или плуването в ледена вода.
Общоприетото научно обяснение за ефективността на криотерапията е, че при тези изключително ниски температури, на които се излага тялото, организмът за кратко навлиза в екстремен режим на оцеляване, водейки до по-усилено кръвообръщение и така се ускорява потокът на кислород и други важни нутриенти до мозъка и най-важните органи. От друга страна има и спекулации сред експерти, че криотерапията има свойството да ускорява отделянето на ендорфини, които дори влияят положително на настроението.
Тони Николов
Важно е да придържате детето още при първите му стъпки, но го правете правилно.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари